2018 Tempest PAL-30-VSR
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2018 Tempest PAL-30-VSR
    Features may include:
    Heavy Duty Roll Cage Frame
    • The Tempest PAL-30 features a robust, 1.5" tubular solid welded frame. Equipment in many demanding industrial environments is exposed to bumps, scrapes and slams on a regular basis. Thats why weve taken the time to design and manufacture the strongest frame possible. This fan is built to take anything thrown at it from every direction.
    Single Speed Or Variable Speed Motor
    Large 10" Rubber Wheels
    High CFM Output
    • Due to the applications in which they are needed, Tempest fans feature some of highest CFM (Cubic Feet Per Minute) measurements possible in a midsize mobile unit; the PAL-30 is no exception. The 30" blades are designed perfectly for the 1.5 or 2.0 HP motor the fan uses to allow for the greatest performance possible. When looking to ventilate an area in high risk environments, you cant afford not to go with a Tempest.